Zapachy królestwa Azteków.

Autor: Marek Warner

Zapachy Krolestwa Azteków

Kiedy mówimy o cywilizacji, to najczęściej geograficznie mamy na myśli Europę albo basen Morza Śródziemnego. Tego typu sposób postrzegania świata wynika z naszego położenia czy przekonań ugruntowanych przez system edukacji. Warto jednak spojrzeć na to zagadnienie szerzej. Okres wielkich odkryć geograficznych pokazał Europejczykom, jak żadna inne epoka wcześniej, jak wielki jest świat i ile ma sobą do zaoferowania. W szesnastym wieku Hiszpanie dotarli na tereny dzisiejszego Meksyku – zamieszkane wówczas przez Azteków. Twórców jednej ze zdecydowanie ciekawszych cywilizacji, które rozwinęły się na przestrzeni wieków.

Imperium aromatów
Dla przybyszów z Europy wiele zapachów było czymś nowym i zaskakującym. Wystarczy tutaj podać chociażby przykład kopalu. Był to rodzaj żywicy charakterystycznej dla terenów dzisiejszego południowego Meksyku. Wyrabiano z niej ozdoby i biżuterię. Ale przede wszystkim kopal służył jako substancja, z której wytwarzano kadzidło o bardzo charakterystycznym zapachu. Bardzo szeroko stosowane przy okazji azteckich wierzeń i kultów religijnych. W tamtejszej mitologii bożek Tlaloc nazywany był Panem Kopalu. Zresztą, również dzisiaj produkt ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na swoją woń.
Aztekowie składali ofiary swoim bogom z różnego rodzaju pożywienia. Dużą popularnością cieszyły się tutaj ziarna kakaowca i kukurydza. Co ciekawe, pomoc w zdobyciu przychylności sił wyższych miały pomoc zapachy, a nie smak czy wartość odżywcza poszczególnych darów. Niestety, przedstawiciele tej cywilizacji specjalizowali się w głównie w niezwykle krwawych ofiarach składanych z ludzi

Wysyłanie wiadomości w zaświaty
Szczególną uwagę należy zwrócić na sposób, wedle którego Aztekowie komunikowali się ze swoimi bogami. Wysyłali im swoiste „wiadomości” za pośrednictwem dymu. Używano do tego celu specjalnej mieszanki ziół, żywicy i kwiatów. Specjalnie dobierano składniki najwyższej jakości, które miały podkreślić dostojeństwo adresatów i szacunek względem nich.
Co ciekawe – wśród Azteków zapachy służyły również do podkreślenia pozycji społecznej i prestiżu danej osoby. Palenie tytoniu zarezerwowane było dla arystokracji, bogatych kupców czy wojowników. Podobnie jak korzystanie z kwiatowych perfum. Miało to na celu wyraźne podkreślenie pozycji społecznej danego człowieka.
Tak więc patrząc na historię i losy cywilizacji Azteków, widzimy bardzo wyraźnie, że różne zapachy spełniały ważną rolę w eksponowaniu własnego kodu kulturowego, kultywowaniu wierzeń religijnych czy odpowiednim zarysowaniu hierarchii społecznej.

Podobne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *