
Subkontynent indyjski na przestrzeni wieków wykształcił cywilizację, która po dzień dzisiejszy fascynuję i zastanawia Europejczyków. Różne prądy myślowe, czy zjawiska, przedstawiane są w zupełnie inny sposób. Dzięki temu możemy spojrzeć na te sprawy zupełnie z innej perspektywy. A to zawsze jest bardzo cennym doświadczeniem. Upaniszady to zbiór tekstów należących do tradycji wedyjskiej o treści religijnej i filozoficznej. Dzięki nim możemy zapoznać się z przekonaniami przodków dzisiejszych mieszkańców Indii.
Wedyjskie zapachy
Starożytne teksty indyjskie w niezwykle charakterystyczny sposób przedstawiają kobiece piękno. Wizje te przepojone są uczuciami otulonymi w różne zapachy. Ajurweda, czyli tradycyjna medycyna indyjska, przypisuje nawet aromatom właściwości lecznicze. Podkreśla ich holistyczne, czyli całościowe, znaczenie dla ludzkiego organizmu. Palenie przez kobiety kadzideł z drzewa sandałowego staje się natomiast pomostem między światem doczesnym,
a tym co ponadzmysłowe. Co ciekawe – znajdziemy w tym pewne podobieństwo do tradycji chrześcijańskiej.
Poza tym, polskie słowo “perfumy” znajduje swoją etymologię w łacinie i znaczy tyle, co “poprzez dym”.
Ważną rolę odgrywają także, znajdujące zastosowanie w kuchni, przyprawy. Każda z roślin ma swój unikalny zapach i właściwości lecznicze. A umiejętnie skomponowany aromat, unoszący się nad przygotowaną potrawą, uznawany jest również za receptę na dobre zdrowie.
Garja – czyli hinduski wianek.
Ozdobą każdej niewiasty pozostają wianki, których sztuka wyplatania przekazywana jest
z pokolenia na pokolenie. Tworzy się je z kwiatów i listowia. Żadna z zastosowanych tutaj roślin nie jest przypadkowa. Nawet sposób zbierania kwiatów zostaje jasno określony. Na przykład: należy zrywać je wczesnym rankiem, nie mogą być wcześniej przez nikogo wąchane, ani dotknąć ziemi. Garja noszone są zazwyczaj w okresach świątecznych. Głównym składnikiem pozostaje najczęściej jaśmin. A także znane w naszej kulturze (w nieco innym kontekście) chryzantemy, róże czy kwiat hibiskusa. Widzimy tutaj, że o ile w kulturze polskiej wianki mają głównie na celu cieszyć oko, o tyle w Indiach równie ważne są doznania zapachowe, które dostarcza wykorzystanie różnych, aromatycznych roślin.
Poszczególne tradycje z tym związane mogą różnić się w zależności od regionu. Musimy pamiętać o tym, że współczesne Indie to kraj, który zamieszkuje ponad miliard ludzi, reprezentujących różne języki, tradycje i kultury.
Kobieta w kulturze hinduskiej pachnie: jaśminem, drzewem sandałowym; różnymi olejkami eterycznymi, których wspólnym mianownikiem pozostaje naśladowanie świata przyrody. Gdyż tylko w naturze odnaleźć można spokój i harmonię.