Wkrocz w fascynujący świat terpenów

Autor: Marek Warner

Wejdź W Swiat Terpenów
Wiele roślin jest znanych z charakterystycznego zapachu i specyficznych właściwości farmakologicznych. W głównej mierze odpowiadają za to terpeny. Terpeny można uzyskać z surowców naturalnych na drodze ekstrakcji lub destylacji z parą wodną. Ekstrakty i produkty destylacji są znane jako olejki eteryczne. W ich skład może wchodzić jeden lub więcej terpenów. Przeważnie są używane jako składniki perfum, kosmetyków,  aromaty do żywności i picia, a także jako środki ochrony roślin. Część z terpenów znalazła zastosowania jako lekarstwa.

Rola biologiczne wielu z nich nie została w pełni określona, część została poznana bardzo dobrze. Niektóre terpeny są wydzielane przez rośliny żeby zwabić niektóre gatunki owadów celem rozpylania, inne znowu mają odstraszać zwierzęta. Mogą mieć bardzo gorzki smak lub być nawet toksyczne, co ma chronić roślinę przed zjedzeniem. Wpływają też na regulację wzrostu rośliny tzw fitohormony. Wiele owadów na drodze procesów biochemicznych z terpenów wytwarza feromony. Są to cząsteczki wykorzystywane do komunikacji między owadami.

Szczególnie interesujące są terpeny występujące w różnych gatunkach konopi. Od wieków jest znany wpływ zapachów na umysł ludzki. Powstało przekonanie, że receptory węchowe są połączone z naszym ośrodkiem emocji w mózgu i ich stymulacja wpływa na stan mentalny i funkcje psychiczne. Obecnie uważa się, że terpeny bezpośrednio oddziałują na receptory w komórkach nerwowych w tym receptory kanabinoidowe modulując tym samym działanie CBD i CBN.  To w głównej mierze dzięki terpenom osoby leczące się konopiami doświadczają różnych efektów w zależności od gatunku.

Jest to świat, który jest dopiero odkrywany i ma jeszcze wiele do powiedzenia i ukazania.

Podobne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *