THC-O; CBN-O; CBD-O; HHC-O i rozkład do toksycznego ketenu

Autor: Marek Warner

Thco Hhco Keten

Czy octany kanabinoidów w trakcie vapowania mogą zamienić się do toksycznych ketenów? Na to pytanie odpowiedzieli naukowcy w zalinkowanym artykule.

Zbadano w nim rozkład octanu CBN (CBN-OAc), dioctanu CBN (CBN-OAc2), octanu THC (THC-OAc). Próbka z THC-OAc zawierała THC i terpeny, które są częstym dodatkiem do vapowania.

Zbadano dwie metody spożycia kanabinoidów: dabbing i vapowanie z e-papierosa. W obudwu drogach spożycia powstawał keten. Dopuszczalna ilość ketenu w płucach wynosi 0.043 mg, w trakcie dabowania CBN-OAc ta granica zostaje przekroczona do 0.078 mg, ale w trakcie dabowania THC-OAc ilość była dwukrotnie mniejsza niż dopuszczalna i wynosiła 0.022 mg.

Autorzy artykułu zaznaczają, że rzeczywista ilość ketenu zawarta w aerozolu wdychanym do płuc będzie mniejsza niż to wynika z badań. Wynika to z kilku czynników:

  • komercyjne produkty oprócz kanabinoidów zawierają inne substancje (np terpeny), które rozcieńczają keten
  • keten w jamie ustnej i górnych drogach oddechowych może ulec hydrolizie do kwasu octowego
  • rzeczywista ilość vapowanego powietrza może być mniejsza niż w eksperymencie

Zwracają również uwagę na fakt, że brakuje danych na temat chronicznego narażenia na keten.

Główny wniosek jaki nasunął się mi, po przeczytaniu artykułu to taki, że keten powstaje ale w ilości która mieści się w normie i przy sporadycznym narażeniu nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia.

Podobne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *