Terpinolen – ogólne informacje

Autor: Marek Warner

Dusan Veverkolog Nd90 Wstazo Unsplash
Terpinolen jest cyklicznym monoterpenem o wyrazistym sosnowym zapachu. Należy do 4-osobowej rodziny monoterpenów nazywanej terpinenami. Cechą charakterystyczną związków należących do terpinolenów jest brak aktywności optycznej (centrów stereogenicznych). Przemysłowo jest otrzymywany z alfa-pinenu przez reakcję tzw. przegrupowania [1].
terpineny
Jego zapach jest na tyle wyraźny, że można bez problemu rozpoznać jego obecność w olejkach eterycznych i roślinach w których się znajduje.
Podobnie jak inne terpeny sprzedawane w TerLab, ma interesującą aktywność biologiczną. Podawany u myszy powodował spadek aktywności ruchowej [2], co sugeruje że może mieć właściwości uspokajające. Co ciekawe odmiany konopii bogate w terpinolen wg subiektywnych opinii użytkowników wykazywały działanie stymulujące [3] w porównaniu z odmianami ubogimi w ten składnik.
Może zainteresują Ciebie inne terpeny dostępne w TerLab?

  1. M. Eggersdorfer (2005). “Terpenes”. Ullmann’s Encyclopedia of Industrial Chemistry. Weinheim: Wiley-VCH
  2. Ito, K., & Ito, M. (2013). The sedative effect of inhaled terpinolene in mice and its structure- activity relationships. Journal of Natural Medicines, 67(4), 833–837
  3. Bonesi, M., Menichini, F., Tundis, R., Loizzo, M. R., Conforti, F., Passalacqua, N. G., et al. (2010). Acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase inhibitory activity of Pinus species essential oils and their constituents. Journal of Enzyme Inhibition and Medicinal Chemistry, 25(5), 622–628

Podobne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *