Propionian benzylu – właściwości fizykochemiczne i opis organoleptyczny

Autor: Marek Warner

Propionian Benzylu Ma Zapach śliwki I Inych Słodkich Owoców

Właściwości fizykochemiczne

Tabela

Opis organoleptyczny

Benzyl Propionate, czyli propionian benzylu, jest organicznym związkiem chemicznym będącym estrem alkoholu benzylowego i kwasu propionowego.

  1. Wygląd: Benzyl Propionate jest bezbarwną cieczą o niskiej gęstości. Podobnie jak inne estry, jest łatwo mieszalny z wieloma organicznymi rozpuszczalnikami, ale słabo miesza się z wodą.
  2. Zapach: Benzyl Propionate ma słodki, owocowy zapach, który często jest opisywany jako przypominający zapach śliwek lub innych ciemnych owoców.
  3. Smak: Benzyl Propionate, podobnie jak inne estry, nie jest przeznaczony do spożycia w czystej formie, ale jest stosowany w przemyśle spożywczym jako dodatek smakowy i zapachowy, nadający produktom smak i zapach śliwek.

Propionian Benzylu ze względu na swój słodki, owocowy zapach przypominający śliwki, jest często stosowany w przemyśle spożywczym jako dodatek smakowy i zapachowy, szczególnie w produktach takich jak napoje, gumy do żucia, ciastka, czy cukierki. W przemyśle farmaceutycznym, choć nie jest tak powszechnie stosowany jak niektóre inne estry, może być używany jako składnik maskujący smak i zapach w niektórych lekach, szczególnie tych o silnym, nieprzyjemnym zapachu lub smaku.

Podobne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *