Popularne Terpeny w Konopiach

Autor: Marek Warner

Terpeny W Konopiach

Odkryto tysiące terpenów, ale tylko niewielka część z nich została zbadana. Terpeny tworzą pachnące olejki, które można znaleźć w roślinach. Nadają im niepowtarzalny smak i zapach. Prezentują niezwykle szeroką gamę różnych aromatów: drzewne, kwiatowe, owocowe, ziemne. cytrusowe, pikantne, słodkie itd. Kilka terpenów jest bardzo charakterystycznych dla konopii.

Każdy z nas ma swoje specyficzne preferencje smakowe i zapachowe. Znając profil terpenowy rośliny można łatwiej dobrać aromaterapię lub produkty konopne. Zrozumienie terpenów umożliwi jak najlepszy wybór a nawet stworzenie własnego profilu terpenowego.

Limonen

To bardzo łatwo rozpoznawalny terpen, dzięki charakterystycznemu zapachowi cytryny. Limonen można znaleźć we wszystkich cytrusach. Zapach ten często jest kojarzony z podniesieniem energii i uczuciem świeżości.

 

Badania wskazują na pozytywne właściwości terapeutyczne tego terpenu: przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciw wirusowe, antydepresyjne, przeciwlękowe i pomagające ustabilizować poziom cukru we krwi. Wpływa pozytywnie na zachowanie układu odpornościowego. Często sprzedawany jest jako suplement diety.

Pinen

To najczęściej występujący w przyrodzie terpen. Odpowiada za zapach drzew iglastych. Pełni w lesie bardzo ważną funkcję, gdyż oczyszcza powietrze z wolnych rodników i z wodą tworzy aerozole pomagające utrzymać wilgoć w lesie.

W Japonii dużym powodzeniem cieszy się terapia shirin-yoku co jest tłumaczone jako “leśne kąpiele”.  Polega ona na spokojnym spacerze w lesie, ciesząc się jego zapachem i chłonąc atmosferę. Uważa się, że taki leśny spacer w pinenie wpływa dobrze na samopoczucie, poprawia regenerację organizmu i zapobiega niektórym chorobom.

Zawartość Pinenu w powietrzu w lesie iglastym wystarcza, aby osiągnąć efekt terapeutyczny. Pinen działa rozszerzająco na oskrzela, ma właściwości przeciwzapalne i pomaga oprzeć się niektórym chorobom przenoszonym drogą oddechową.

Linalol

To terpen, który jest odpowiedzialny za zapach lawendy. To jeden z najważniejszych związków w aromaterapii. Działa uspokajająco na wiele osób. Wykazano, że linalol ma właściwości przeciwzapalne, neuroprotekcyjne, przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.

Mircen

Jest terpenem powszechnie występującym w konopii, mango, chmielu, trawie, cytrusach i tymianku. Jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Badania na myszach wykazały, że może chronić mózg przed uszkodzeniami będącymi następstwem udaru. Podobnie chroni serce przed stanami zapalnymi. Wspomaga leczenie po udarze mózgu (duże dawki). Mircen ma właściwości przeciwzapalne, które są przydatne w leczeniu zapalenia stawów.

Wdychany mircen sprawia, że bariera krew-mózg jest bardziej przepuszczalna. Szczepy konopii o wysokiej zawartości mircenu dają uspokajające efekty.

beta-kariofilen

Występuje w goździkach i pieprzu czarnym. Ma w sobie pikantną nutę. Podobnie jak inne terpeny ma właściwości przeciwzapalne. Pomaga zmniejszyć poziom bólu. Może być przydatny w leczeniu długotrwałego, przewlekłego bólu. Badania nie wykazały rozwoju tolerancji na beta-kariofilen.

Mentol

To terpen, który najobficiej występuje w mięcie pieprzowej. Odpowiada za smak i zapach mięty. Jest jednym z najpopularniejszych terpenów na świecie. Jest również najlepiej zbadanym terpenem pod kątem medycznym. Przeprowadzono wiele badań dotyczących jego wpływu na zdrowie. Wykazano, że pomaga w leczeniu syndromu jelita drażliwego, pomaga w leczeniu niestrawności, zmniejsza przekrwienie, łagodzi objawy grypy i przeziębienia. Pojawia się w wielu lekarstwach dostępnych bez recepty i w wielu olejkach eterycznych.

Wiele badań nad mentolem dotyczyło wpływu na płuca. Mentol łagodzi kaszel i poprawia pracę płuc.


Kup Terpeny u nas !

Podobne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *