Ocymen – co to? Zastosowanie i właściwości.

Autor: Marek Warner

Ocymen Odstrasza Owady

Kup Ocymen.

Ocymen

Ocymen jest monoterpenem występującym w różnych roślinach i owocach, który ma słodki, drzewny zapach. Mięta, pietruszka, estragon, kumkwaty i mango to tylko niektóre z naturalnych źródeł ocymenu. Jako acykliczny terpen podobny do mircenu, ocymen i jego chemiczna odmiana beta-ocymen są niestabilne w powietrzu i prawie nierozpuszczalne w wodzie. Ocymen jest rozpuszczalny w niektórych popularnych rozpuszczalnikach organicznych, takich jak aceton lub etanol.

Co to jest ocymen?

Ocymen pochodzi od starożytnego greckiego słowa Ocymenum oznaczającego bazylię, chociaż profil terpenu nie jest w przeważającej mierze ziołowy. Ocymen występuje naturalnie w olejku eterycznym bazylii. Jeśli chodzi o smak, niektórzy opisują Ocymen jako cytrusowy lub owocowy. Podobnie jak terpeny borneolowe i gwajakolowe, Ocymen wykazuje silny, kwiatowo-drzewny aromat. Mogą też być wyczuwalne bardziej subtelne niuanse lawendy. Zapach ocymenu nie jest szczególnie lubiany przez owady, ponieważ może być obecny w niektórych środkach odstraszających owady – powszechne zastosowanie wielu terpenów.

Do czego służy Ocymen

Do czego służy terpen ocimene?

Oprócz środków odstraszających owady, ocymen może przedstawić szereg innych zastosowań przemysłowych i praktycznych. Mogą one obejmować antyperspiranty, zmiękczacze tkanin, szampony, mydła i środki czyszczące do twardych powierzchni. Jeśli kiedykolwiek używałeś jednego z tych produktów o zapachu leśnym, kwiatowym lub ziołowym, to mogłeś spotkać się z ocymenem. Nawet miętowe cukierki, jeśli ich składniki są naturalne, mogą być aromatyzowane tym terpenem. Ocymene może być również obecny w kwiatach orchidei, popularnej rośliny domowej znanej ze swoich nocnych właściwości oczyszczających powietrze.

Właściwości terapeutyczne ocymenu

Naukowcy zaczęli badać potencjalne efekty lecznicze różnych terpenów, w tym terpenu ocymenu. Ten terpen wykazał właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe, choć potrzebne są dalsze badania nad każdym z tych tematów.

Właściwości Przeciwgrzybicze

W 2015 roku opublikowano pracę, w którym badano ocymen jako część mieszaniny do zwalczania drożdży i pleśni. Badacze ustalili, że ocymen, w połączeniu z innymi elementami, może być użyteczny jako środek przeciwgrzybiczy.

Właściwości Przeciwzapalne

Ocymen był badany jako element olejku eterycznego Oenanthe crocata w badaniu opublikowanym w 2013 roku w czasopiśmie Food and Chemical Toxicology. Naukowcy zauważyli silną aktywność przeciwzapalną, a także właściwości antyoksydacyjne i przeciwgrzybicze, olejku zawierającego ocymen. Podobnie jak badanie z 2015 roku wykazano możliwy efekt przeciwgrzybiczny.

Właściwości przeciwwirusowe

Olejki eteryczne siedmiu libańskich gatunków drzew zostały przebadane i przeanalizowane w raporcie Chemistry & Biodiversity z 2008 roku. Ocymen był jednym z głównych składników olejków, które badano in vitro pod kątem ich działania hamującego na SARS-CoV, koronawirusa wywołującego zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej, oraz wirusa opryszczki pospolitej (Herpes simplex). Olejek Laurus nobilis, który zawiera ocymen, wykazał w badaniu działanie przeciwwirusowe wobec SARS-CoV, ale badania wykraczające poza etap in vitro byłyby przydatne do określenia pełnego zakresu potencjalnego działania przeciwwirusowego ocymenu.

Który terpen powoduje kaszel?

Niektórzy użytkownicy odkryli, że odmiany marihuany z dużą zawartością ocymenu mogą wywoływać kaszel, co może być związane z właściwościami rozkurczowymi.

Ocymen w konopiach indyjskich

Te odmiany konopi mogą zawierać wyższe niż przeciętne stężenie terpenu ocymenu: Strawberry Cough, Golden Goat, Space Queen, Sour Diesel.

Wczesne badania pokazują, że ten kwiatowo-ziołowy terpen może potencjalnie przynieść wiele korzyści zdrowotnych, w tym zmniejszenie przekrwienia oczu.  Potrzeba jednak znacznie więcej badań.

 

 

Podobne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *