octan-terpinylu – właściwości fizykochemiczne i opis organoleptyczny

Autor: Marek Warner

Octan Terpinylu

Właściwości fizykochemiczne

Nr. CAS80-26-2
T.T,21.47° C 
T.W.220 °C (lit.)
Gęstość0.953 g/mL at 25 °C (lit.)
Masa molowa196.3 g/mol
Wzór sumaryczny C12H20O2

Opis organoleptyczny

Alfa-terpinylu octan (alpha-terpinyl acetate) to organiczny związek chemiczny należący do grupy esterów terpenowych. Jest używany jako składnik zapachowy w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym. Opis organoleptyczny alfa-terpinylu octanu:

  1. Wygląd: Alfa-terpinylu octan to bezbarwna, przezroczysta ciecz o gładkiej konsystencji.
  2. Zapach: Ma przyjemny, świeży i słodki zapach, który przypomina bergamotkę, lawendę oraz kwiaty pomarańczy. Zapach jest subtelny i może posiadać nuty drzewne, korzenne oraz owocowe.
  3. Smak: Alfa-terpinylu octan może mieć delikatny, słodki smak, który jest trudny do wyczuwania ze względu na niewielką ilość używaną w produktach.
  4. Dotyk: Jako ciecz, alfa-terpinylu octan jest gładki w dotyku i może pozostawiać lepką powierzchnię po kontakcie ze skórą.

Alfa-terpinylu octan jest używany w przemyśle perfumeryjnym jako składnik zapachowy w perfumach, wodach toaletowych, kosmetykach, środkach czyszczących i odświeżaczach powietrza. Ze względu na jego subtelny, przyjemny zapach, może być stosowany w różnorodnych kompozycjach zapachowych. W przemyśle kosmetycznym wykorzystywany jest w produktach takich jak kremy, balsamy, szampony czy żele pod prysznic.

Podobne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *