Kamfora – ogólne informacje

Autor: Marek Warner

Kamfora Mumia
Ten niezwykle mocny zapach dostępny w naszym sklepie.
Kamfora jest to woskowate ciało stałe o bardzo silnym zapachu. Należy do grupy ketonów monoterpenowych. Bardzo obficie występuje w drewnie cynamonowca kamforowego. W temperaturze pokojowej sublimuje. Jest wykorzystywana jako płyn do balsamowania, jak lekarstwo do stosowania miejscowego i w ceremoniach religijnych.

 

We wczesnej fazie rozwoju przemysłu tworzyw sztucznych kamfora była stosowa jako plastyfikaotor w tworzywach nitrocelulozowych [1]. Uważa się, że kamfora jest toksyczna dla owadów [2]. Stosuje się ją jako alternatywę dla naftaliny. Obecność kamfory w pomieszczeniu skutecznie odstrasza owady, w tym komary [3]. W starożytnym Egipcie olejek kamforowy był używany do mumifikacji, gdyż miał silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe [4].
Kamfora łatwo sublimuje w temperaturze pokojowej. Z tego powodu często jest dodawana do skrzynek narzędziowych. Na ich powierzchni wytwarza warstwę chroniącą przed rdzewieniem.

 

W medycynie jest stosowana jako dodatek do kremów lub maści łagodzących swędzenie, podrażnienia skóry i bóle stawów [5]. Kamfora jest wchłaniana przez skórę, gdzie stymuluje zakończenia nerwowe wrażliwe na ciepło i zimno. Daje uczucia ciepła przy energicznym zastosowaniu i uczucia zimna przy delikatnym. Wywołuje również niewielką miejscową analgezję [6].
Kamforę zaklasyfikowaliśmy jako zapach żywiczny. Jest jednak na tyle wyrazista, że powinna mieć swoją własną kategorię “kamforowy”.

  1.   Kennedy Duncan, Robert (1911), “Camphor: An Industry Revolutionized”, Some Chemical Problems of Today, Harper and Brothers, LCCN 11026192
  2. The Housekeeper’s Almanac, or, the Young Wife’s Oracle! for 1840!. No. 134. New-York: Elton, 1840
  3. Ghosh, G.K. (2000). Biopesticide and Integrated Pest Management. APH Publishing. ISBN 978-8-176-48135-9
  4. “Camphor cream and ointment”. Drugs.com. August 25, 2019. Retrieved 19 February 2020
  5. Bonica’s Management of Pain (4th ed.). Philadelphia, Baltimore: Wolters Kluwer – Lippincott Williams & Wilkins. 2009. p. 29. ISBN 9780781768276

Podobne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *