Heksanal – właściwości fizykochemiczne i opis organoleptyczny

Autor: Marek Warner

Heksanal Opis

Właściwości fizykochemiczne

Nr. CAS66-25-1
T.T.-57,23 °C
T.W.130-131 °C (lit.)
Gęstość0.815 g/mL at 25 °C (lit.)
Masa molowa100.16 g/mol
Wzór sumarycznyC6H12O

Opis organoleptyczny

Heksanal należy do grupy aldehydów, który występuje naturalnie w wielu roślinach i produktach spożywczych. Poniżej przedstawiono opis organoleptyczny heksanalu:

  1. Wygląd: Heksanal jest bezbarwną, klarowną cieczą o niskiej lepkości.
  2. Zapach: Związek ten charakteryzuje się dość intensywnym, świeżym, ziołowo-owocowym zapachem, który przypomina nuty trawy, zielonej papryki, liści pomidorów, orzechów czy jabłek. Zapach heksanalu może być również opisany jako dość ostry, co jest typowe dla aldehydów.
  3. Smak: Heksanal posiada ostry, nieprzyjemny i gorzki smak, który może powodować uczucie pieczenia w ustach. Smak ten nie jest przyjemny ani korzystny dla większości osób, dlatego heksanal nie jest stosowany jako dodatek smakowy.
  4. Dotyk: Jako ciecz o niskiej lepkości, heksanal jest lekki i płynny w dotyku, zbliżony do wody. Nie pozostawia tłustych ani lepkich śladów na skórze czy innych materiałach.

Heksanal jest używany głównie jako wskaźnik świeżości tłuszczów i olejów, gdyż powstaje w wyniku utleniania kwasów tłuszczowych. W niewielkich ilościach jest obecny w żywności, ale nie jest powszechnie stosowany jako dodatek smakowy ze względu na swój nieprzyjemny smak.

Podobne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *