Farnezol – obiecujący lek na chorobę Parkinsona

Autor: Marek Warner

Farnezol Lek Parkinson
Nagromadzenie białka “PARkin Interacting Substrate” (lub PARIS) powoduje zahamowanie bardzo ważnego białka neuroprotekcyjnego PGC-1a. Komórki dopaminergiczne tracą swoją ochronę i ulegają zniszczeniu.
W ostatnim czasie trwają zintensyfikowane prace, nad znalezieniem cząsteczki która byłaby inhibitorem dla białka PARIS. Dzięki temu PGC-1a mogłoby dalej pełnić swoją rolę ochronną neuronów i dzięki temu zapobiegać i leczyć Parkinsona.

Dotychczasowe prace są bardzo obiecujące i przyniosły sukses w postaci farnezolu. Farnezol, który można kupić w naszym sklepie jest naturalnie występującym terpenem. Można go znaleźć w takich roślinach jak konwalia, lipa, akacja, gałka muszkatałowa. Farnezol został wytypowany z biblioteki 230 tyś związków chemicznych jako potencjalny lek na Parkinsona. Farnezol łatwo przenika barierę krew-mózg.

Farnezol jest oleistą cieczą o bardzo słabo wyczuwalnej woni kwiatowej. Jest używane przez przemysł perfum do emfazy kwiatowych zapachów. Z czasem okazało się, że cząsteczka ta jest obecna we wszystkich komórkach posiadających jądro i ma działania przeciwutleniające, przeciwzapalne i właściwości neuroprotekcyjne. Pomimo tego, że szeroko jest wykorzystywany przez przemysł perfum i kosmetyczny, nigdy przed tem nie prowadziło się na nim badań klinicznych pod kątem leczenia chorób. Do ustalenia został bardzo ważny problem: jaką należy stosować dawkę farnezolu dla człowieka w leczeniu Parkinsona. Odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka lat.
Literatura:

Podobne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *