Czym są terpeny?

Autor: Marek Warner

Czym Są Terpeny?

Przez całe życie doświadczasz terpenów nawet jeśli po raz pierwszy słyszysz to słowo. Mówiąc najprościej, terpeny sprawiają, że pomarańcze pachną jak cytrusy,  drzewa iglaste pachną podobnie do sosny, a lawenda ma uspokajające działanie.  Terpeny to substancje chemiczne, które sprawiają że rzeczy mają zapach.

Terpeny to jednocząsteczkowe “klocki” z których zbudowane są olejki produkowane przez większość roślin. Owoce, liście, korzenie, kwiaty, zwierzęta, a nawet ludzie produkują terpeny. Terpeny łatwo reagują z tlenem, wyłapują wolne rodniki, tworzą w powietrzu aerozole.

Rośliny rozwijały swój aromat przez miliony lat i niezliczoną liczbę pokoleń w celach adaptacyjnych. Dzięki terpenom potrafiły odstraszać niepożądane zwierzęta i jednocześnie wabić zapylaczy. Terpeny wspomagały powrót rośliny do zdrowia i chroniły ją przed infekcjami stanowiąc część układu odpornościowego rośliny.

Każdy terpen ma swój unikatowy zapach. Terpeny łączą się w różne kompozycje tworząc tym samym niepowtarzalną i wyjątkową symfonię zapachu. Istnieje około 50 tyś różnych terpenów i o wiele więcej ich pochodnych – terpenoidów.

Podobne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *