cis-3-heksen-1-ol – właściwości fizykochemiczne i opis organoleptyczny

Autor: Marek Warner

Cis 3 Heksen 1 Ol

Właściwości fizykochemiczne

Nr. CAS928-96-1
T.T.−61 do −62 °C
T.W.156-157 °C (lit.)
Gęstość0.848 g/mL at 25 °C (lit.)
Masa molowa100.16 g/mol
Wzór sumarycznyC6H12O

Opis organoleptyczny

cis-3-Hexen-1-ol, to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi nienasyconych. Poniżej przedstawiono opis organoleptyczny cis-3-hexen-1olu:

  1. Wygląd: cis-3-Hexen-1-ol jest bezbarwną, klarowną cieczą o niskiej do średniej lepkości.
  2. Zapach: Związek ten charakteryzuje się intensywnym, świeżym i trawiastym zapachem, przypominającym świeżo ściętą trawę, liście czy zielone warzywa. Zapach cis-3-hexen-1olu jest często opisywany jako “zielony” lub “roślinny”.
  3. Smak: Smak cis-3-hexen-1olu jest dość łagodny, lekko trawiasty i ziołowy, z nutami zielonych warzyw. Nie jest to jednak smak przyjemny ani korzystny dla większości osób, dlatego cis-3-hexen-1ol nie jest powszechnie stosowany jako dodatek smakowy.
  4. Dotyk: Jako ciecz o niskiej do średniej lepkości, cis-3-hexen-1-ol jest lekki i płynny w dotyku, zbliżony do wody. Nie pozostawia tłustych ani lepkich śladów na skórze czy innych materiałach.

cis-3-Hexen-1-ol jest stosowany głównie jako dodatek zapachowy w przemyśle perfumeryjnym, kosmetycznym i spożywczym, ze względu na podobieństwo do naturalnych, świeżych i zielonych zapachów.

 

Podobne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *