beta-kariofilen – właściwości fizykochemiczne i organoleptyczne

Autor: Marek Warner

Beta Kariofilen Opis I Właściwości

Właściwości fizykochemiczne

Nr. CAS87-44-5
T.T.< 25 °C
T.W.129 - 130 °C w 19 hPa
Gęstość0.901 g/mL at 25 °C (lit.)
Masa molowa204.35 g/mol
Wzór sumarycznyC15H24

Opis organoleptyczny

Beta-kariofilen (β-kariofilen) to organiczny związek chemiczny należący do grupy seskwiterpenów, będących jednym z głównych składników olejków eterycznych roślin. Jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym jako dodatek do produktów ze względu na swoje właściwości lecznicze, aromatyczne i smakowe.

Opis organoleptyczny beta-kariofilenu obejmuje następujące cechy:

  1. Wygląd: Beta-kariofilen to zazwyczaj bezbarwna lub lekko żółtawa ciecz o oleistej konsystencji.
  2. Zapach: Charakteryzuje się wyraźnym, korzennym i pikantnym aromatem przypominającym goździki, czarny pieprz czy też niektóre odmiany konopi. Właśnie ze względu na ten specyficzny zapach, beta-kariofilen jest często stosowany jako składnik w kompozycjach perfumeryjnych i kosmetyków.
  3. Smak: Beta-kariofilen ma łagodny, korzenny i lekko gorzki smak, przypominający smak goździków czy pieprzu. Stosowany jest jako dodatek smakowy w przemyśle spożywczym, szczególnie w produktach o pikantnym profilu smakowym.
  4. Dotyk: Ciecz o lepkiej, oleistej konsystencji, łatwo się rozpuszcza w tłuszczach i olejach, ale jest słabo rozpuszczalna w wodzie.

Warto również wspomnieć, że beta-kariofilen wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwlękowe i przeciwnowotworowe, dzięki czemu jest stosowany również w suplementach diety i produktach farmaceutycznych.

Podobne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *