alfa-pinen – właściwości fizykochemiczne i opis organoleptyczny

Autor: Marek Warner

Alfa Pinen Opis

Właściwości fizykochemiczne

Nr. CAS80-56-8
T.T.-64 °C
T.W.155 - 156 °C - lit.
Gęstość0.858 g/mL at 25 °C (lit.)
Masa molowa136.23 g/mol
Wzór sumarycznyC10H16

Opis organoleptyczny

Alfa-pinen to organiczny związek chemiczny z grupy terpenów, będący jednym z izomerów pinenu. Podobnie jak beta-pinen, alfa-pinen jest powszechnie występującym składnikiem olejków eterycznych, zwłaszcza tych pozyskiwanych z roślin iglastych. Oto opis organoleptyczny alfa-pinen:

  1. Wygląd: Alfa-pinen jest bezbarwną lub lekko żółtawą cieczą o niskiej lepkości.
  2. Zapach: Alfa-pinen posiada charakterystyczny, świeży i żywiczny zapach, który przypomina zapach sosny, jałowca i eukaliptusa. Ze względu na swoje właściwości zapachowe, alfa-pinen jest stosowany jako składnik kompozycji perfumeryjnych, kosmetycznych oraz środków czystości.
  3. Smak: Alfa-pinen ma lekko gorzki, żywiczny smak, podobny do smaku beta-pinen. Jego smak może być wykorzystywany w niewielkich ilościach jako dodatek do żywności, napojów czy suplementów diety.

Alfa-pinen jest szeroko stosowany w przemyśle perfumeryjnym, kosmetycznym oraz w środkach czystości. Ponadto, ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne, alfa-pinen może być wykorzystywany w farmacji oraz w produktach do pielęgnacji skóry.

Podobne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *