alfa-jonon – właściwości fizykochemiczne i opis organoleptyczny

Autor: Marek Warner

Alfa Jonon Opis

Właściwości fizykochemiczne

Nr. CAS127-41-3
T.T.<-15,6 °C przy 965,7 hPa
T.W.259-263 °C (lit.)
Gęstość0.93 g/mL at 25 °C (lit.)
Masa molowa192.3 g/mol
Wzór sumarycznyC13H20O

Opis organoleptyczny

Alfa-ionon (α-ionon) to organiczny związek chemiczny należący do grupy terpenów, będący izomerem beta-iononu. Jego właściwości organoleptyczne są podobne do beta-iononu, choć różnią się nieco w intensywności i profilu zapachowym.

Opis organoleptyczny alfa-iononu:

  1. Wygląd: Alfa-ionon występuje jako bezbarwna do żółtawej, przezroczysta ciecz.
  2. Zapach: Alfa-ionon posiada słodki, kwiatowy zapach przypominający fiołki, choć jest mniej intensywny i bardziej subtelny niż zapach beta-iononu. Zapach alfa-iononu może mieć również nuty drewna, przypraw i owoców, takich jak maliny czy morele.
  3. Smak: Alfa-ionon ma delikatny, słodko-korzenny smak. Podobnie jak w przypadku beta-iononu, ze względu na niewielką ilość używaną w produktach, smak ten jest trudny do wyczuwania.
  4. Dotyk: Jako ciecz, alfa-ionon jest gładki w dotyku i może pozostawiać lepką powierzchnię po kontakcie ze skórą.

Alfa-ionon jest wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym, kosmetycznym i spożywczym. W przemyśle perfumeryjnym jest używany jako składnik zapachowy, dodawany do perfum, wód toaletowych, kosmetyków, środków czyszczących i odświeżaczy powietrza. W przemyśle spożywczym stosowany jest jako aromat w niewielkich ilościach w różnych produktach, takich jak napoje, słodycze czy lodami, aby dodać im przyjemnej woni i smaku.

 

Podobne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *